ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Znaczenie higieny soczewek kontaktowych

Pomimo różnych horrorów związanych z soczewkami kontaktowymi, szanse na infekcję podczas noszenia soczewek są nadal niewiarygodnie niskie i prawie zawsze spowodowane są złą higieną rąk.

Soczewki kontaktowe są łatwym i wygodnym sposobem na korekcję wzroku. Soczewki kontaktowe są urządzeniami medycznymi i powinny być traktowane z należytą starannością. Właściwa pielęgnacja soczewek sprawi, że Twoje oczy nie będą narażone na ryzyko rozwoju infekcji. Pomimo różnych strasznych historii o soczewkach kontaktowych, które pojawiają się w wiadomościach, szansa na infekcję podczas ich noszenia jest wciąż niewiarygodnie niska i prawie zawsze jest spowodowana złą higieną rąk.

 

Mogą one być również spowodowane nieefektywnym czyszczeniem, przechowywaniem i dezynfekcją soczewek, lub noszeniem soczewek w wodzie i nie zdejmowaniem ich natychmiast. Większość ludzi nigdy nie będzie miała problemów z infekcjami podczas noszenia soczewek kontaktowych i nie jest mniej lub bardziej narażona na infekcje niż osoby, które nie noszą soczewek. Prosta codzienna rutyna czyszczenia i zdrowy rozsądek pozwolą uniknąć wszelkich problemów podczas noszenia soczewek kontaktowych. Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących higieny soczewek kontaktowych.

Są to jedne z najczęściej zadawanych pytań przez nasz zespół optometrystów i ekspertów w dziedzinie zdrowia oczu.

Dlaczego moje soczewki kontaktowe są zamazane?

Białko i zanieczyszczenia mogą gromadzić się na Twoich soczewkach przez cały dzień, powodując zamazane widzenie, ale przyczyną może być również suchość. Aby sprawdzić, czy przyczyną jest suchość, mrugnij kilka razy, jeśli Twoje widzenie się poprawi, powinieneś skorygować suchość poprzez użycie kropli nawilżających. Wypróbuj krople do oczu Blink-N-Clean, aby ponownie nawilżyć oczy w podróży. Jeśli to nie zadziała, być może Twój wzrok pogorszył się z czasem, w takim przypadku odwiedź okulistę w celu uzyskania aktualnej recepty. Należy również odwiedzić okulistę, jeśli po zdjęciu kontaktów wzrok jest nadal zamazany, ponieważ może to być objawem poważniejszego problemu z oczami. Jeśli nosisz soczewki miesięczne, dwutygodniowe lub miesięczne, powinieneś upewnić się, że czyścisz i dezynfekujesz soczewki każdego dnia, aby wyeliminować gromadzenie się brudu i osadów.

soczewki


Jak długo można nosić soczewki kontaktowe w ciągu jednego dnia?

W przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych nie powinieneś nosić ich dłużej niż 12-16 godzin ciągłego użytkowania w zależności od soczewki. Możesz nosić tego typu soczewki dłużej niż 16 godzin, jeśli są to kontakty przedłużonego noszenia, które muszą być przepisane przez Twojego optometrystę i noszone pod jego kontrolą.

Ile godzin możesz nosić jednodniowe soczewki kontaktowe?

W przypadku jednodniowych soczewek kontaktowych, nie powinieneś nosić ich dłużej niż 16 godzin ciągłego użytkowania. Niektóre osoby mogą nosić soczewki tylko przez 8 godzin, zależy to od wrażliwości ich oczu i stopnia ich wysuszenia w ciągu dnia.

Nigdy nie powinieneś nosić soczewek jednodniowych dłużej niż jest to zalecane przez producenta. Jednorazowe soczewki nie są przeznaczone do noszenia przez dłuższy czas. Soczewka nie będzie w stanie wytrzymać gromadzenia się bakterii tak jak soczewki dwutygodniowe czy miesięczne. Jeśli będziesz próbował wyczyścić soczewkę w roztworze, który ma być użyty na kolejny dzień, czyszczenie będzie nie tylko nieskuteczne, ale spowoduje, że soczewka ulegnie zniszczeniu, co narazi twoje oczy na poważne ryzyko infekcji.

 

Jak należy czyścić soczewki kontaktowe?

Umyj ręce i upewnij się, że są suche. Umieść soczewkę w dłoni, nałóż kilka kropli płynu dezynfekującego i delikatnie potrzyj palcem. Pocieranie i spłukiwanie jest najbardziej efektywnym sposobem czyszczenia soczewek. Nie używaj paznokci, może to spowodować rozdarcie soczewki i przeniesienie bakterii. Wypłucz soczewkę świeżym roztworem, a następnie przełóż do pojemnika na soczewki. Pamiętaj, aby przy każdym użyciu używać świeżego płynu.

Poniżej przedstawiamy kilka naszych najważniejszych wskazówek, jak dbać o soczewki w higieniczny sposób.

 

Jak dbać o soczewki kontaktowe?


Przestrzegaj zasad higieny rąk

Przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych powinieneś za każdym razem umyć ręce delikatnym mydłem i czystą wodą, a następnie osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem/chusteczką higieniczną.

Jeśli uszczelka blistra na soczewki kontaktowe jest już pęknięta zanim ją otworzysz, nie używaj soczewek, ponieważ nie będą one sterylne.

Noś soczewki tylko przez sugerowany czas noszenia.

Cykl noszenia każdej soczewki jest w pełni określony na opakowaniu. Większość jednodniowych soczewek kontaktowych może być noszona od 10 do 12 godzin dziennie, a niektóre soczewki silikonowo-hydrożelowe, takie jak Dailies Total 1, mogą być noszone do 16 godzin. Jeśli zasypiasz w soczewkach, unikaj prób natychmiastowego ich zdejmowania. Daj swoim oczom kilka chwil na wytworzenie łez i wypij trochę wody, aby się ponownie nawodnić.

Osoby noszące tygodniowe soczewki kontaktowe lub miesięczne soczewki kontaktowe powinny nosić je przez cały cykl noszenia, pamiętając o czyszczeniu, dezynfekcji i przechowywaniu ich każdego wieczoru w tym czasie, używając świeżego płynu.

Jeśli nosisz soczewki o przedłużonym trybie noszenia, powinieneś nosić je tylko przez okres podany na opakowaniu lub zasugerowany przez Twojego optyka. Niezależnie od tego, jakie soczewki nosisz, jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz dyskomfort, zaczerwienienie, swędzenie lub podrażnienie, zalecane jest zdjęcie soczewek i zasięgnięcie porady optyka.

Używaj odpowiedniego płynu do przechowywania soczewek

Jeśli nosisz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, będziesz musiał je codziennie czyścić i przechowywać, dlatego ważne jest, abyś używał odpowiednich płynów do czyszczenia soczewek.

Najwygodniejszym i najbardziej bezproblemowym rodzajem płynu do soczewek kontaktowych jest płyn wielofunkcyjny. Te uniwersalne płyny czyszczą, płuczą, dezynfekują i przechowują Twoje soczewki przez noc, bez konieczności kupowania wielu produktów. W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę płynów do soczewek kontaktowych, w tym nasz korzystny cenowo płyn comfi All-in-One Solution, który jest dostępny w opakowaniach jednomiesięcznych, trzymiesięcznych oraz w poręcznym opakowaniu podróżnym.

Alternatywą dla wielofunkcyjnego płynu jest stosowanie zarówno roztworu nadtlenku do dezynfekcji i przechowywania, jak i roztworu soli fizjologicznej do płukania. Musisz zawsze pamiętać o dokładnym wypłukaniu soczewek z roztworu nadtlenku roztworem soli fizjologicznej przed włożeniem ich do oczu, aby zapobiec podrażnieniom.

Jeśli nosisz sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, powinieneś używać płynu, który jest specjalnie stworzony dla tych soczewek, ponieważ większość płynów jest stworzona dla miękkich soczewek hydrożelowych. Boston Simplus i Total Care to dwie główne marki dla osób noszących sztywne soczewki gazoprzepuszczalne.


Wymień pojemnik na soczewki kontaktowe

Twoje soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w czystym pojemniku na soczewki kontaktowe, a pojemnik należy wymieniać co 3 miesiące.

Większość infekcji oczu jest niewielka i może być leczona łagodnymi kroplami do oczu lub antybiotykami. Poważniejsze choroby, takie jak Acanthamoeba Keratitis (choć niezwykle rzadkie) wymagają bardziej intensywnego leczenia i mogą spowodować trwałe uszkodzenie oka.

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, a przestrzeganie podstawowej higieny rąk sprawi, że Twoje oczy nie będą miały problemów podczas noszenia soczewek kontaktowych.