ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Wybieranie soczewek kontaktowych

jakie soczewki okularowe wybraćSoczewki kontaktowe są teraz bardzo często i bardzo chętnie używane przez wielu ludzi. Z powodu tej powszechności wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że jeśli nie zostaną dobrane w odpowiedni sposób, mogą źle wpłynąć na nasze narządy wzroku. Specjalista powinien po pierwsze dobrać je do danej wady – tak, aby ją leczyły, albo były dla oczu obojętne, ale żeby przede wszystkim nie uszkadzały oczu i nie powiększały danej wady. Po drugie zaś musi pokazać, w jaki sposób odpowiednio je zakładać i ściągać – tak, abyśmy sami nie uszkodzili oczu w sposób mechaniczny, na przykład zadrapując oko paznokciem.

Nadrzędną zasadą przy doborze soczewek kontaktowych jest zatem pozostawienie wyboru pierwszych soczewek specjaliście. Także jeśli pragniemy zmienić je na inne, powinniśmy się poradzić jakiegoś fachowca – przyzwyczajone do jednego typu soczewek oko, nie musi wcale podobnie dobrze zareagować na jakiś inny ich rodzaj. Specjalista po dobraniu soczewek odczekuje około kwadrans i zadaje pytanie, czy soczewki nie uwierają i czy nie odczuwamy dyskomfortu. Jeśli tak się dzieje, szuka następnych. W ten sposób wychodzimy od niego z takimi soczewkami, które naprawdę są bezpieczne dla naszego oka i których nie będziemy w ogóle odczuwać!

Specjalista udzieli nam także kilku rad odnośnie do pielęgnacji soczewek – jeśli bowiem nie zdecydujemy się na soczewki jednodniowe (które wyrzuca się na koniec dnia), trzeba nauczyć się, jak pielęgnować nasze szkła, aby kolejnego dnia służyły nam tak dobrze, jak poprzedniego. Istnieją specjalne płyny, które służą do czyszczenia oraz przechowywania w nich soczewek. Jeśli zaś chodzi o ich zakładanie, wymaga to nabrania nieco wprawy – początki mogą być trudne. Z czasem jednak nauczymy się, w jaki sposób robić to szybko i sprawnie. Należy zawsze zaczynać od prawego oka, odchylają do góry powiekę i wkładając do niego ostrożnie soczewkę. Przy ściąganiu musi ona zostać lekko podważona – wykonujemy taki gest, jak gdybyśmy chcieli ją uszczypnąć.