ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Soczewki progresywne - najważniejsze pytania

dla kogo soczewki progresywneChoć soczewki progresywne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, trudno nie odnieść wrażenia, że wiele osób ma poważne problemy z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, dla kogo mogą być przeznaczone rozwiązania tego typu. W pierwszej kolejności powinny zatem zainteresować one te osoby, którym niezbędne są okulary na różne odległości. Nie można nie docenić tego, z jak dużym postępem mamy do czynienia w tym kontekście, nie tak dawno bowiem cel ten można było osiągnąć jedynie posługując się większą liczbą okularów.

Soczewki takie wydają się rozwiązaniem najbardziej praktycznym w przypadku tych osób, które przekroczyły już czterdziesty rok życia. W tym okresie bowiem oko zaczyna mieć coraz poważniejsze problemy związane z akomodacją na te przedmioty, które znajdują się w bliskiej odległości. Poszukując źródeł takiego stanu rzeczy zwraca się uwagę przede wszystkim na zmęczenie tych dwóch mięśni, które zmieniają swój kształt w czasie, w którym czytamy. Gdy mamy do czynienia z okularami ze szkłami progresywnymi, musimy pamiętać o tym, że nie można ich porównywać z klasycznymi okularami korekcyjnymi już choćby dlatego, że ich wyrobienie jest możliwe dzięki nieco innej technice szlifowania.

Największa korzyść wynikająca z korzystania z okularów z soczewkami progresywnymi wynika z tego, że do widzenia z daleka oraz bliska wystarczą zaledwie jedne okulary. Nie bez znaczenia są jednak również wrażenia estetyczne, okulary takie niczym nie różnią się bowiem od klasycznych rozwiązań jednoogniskowych. Pierwsze noszenie takich okularów może być dość problematyczne, widoczność sprawia bowiem wrażenie gorszej niż przy okularach jednoogniskowych. Wskazane jest więc dbanie o to, aby patrzeć przez odpowiednią strefę korekcyjną, co jest łatwiejsze, gdy patrzy się tylko kącikiem oka oraz obniża się głowę przy korzystaniu ze schodów. Po pewnym czasie początkowe dolegliwości ustępują jednak.