ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Soczewki fotochromowe – kolor ma znaczenie

Póki co mówi wzrok nadal nie wymaga korekcji, ale zastanawiałem się już jaki kolor soczewek zdecydowałbym się wybrać, gdybym miał decydować się na pierwsze okulary. O tym, że pierwsze okulary będą właśnie z soczewkami fotochromowymi zdecydowałem się jakiś czas temu, ponieważ właśnie mam takie sytuacje, że nie zabieram z domu okularów przeciwsłonecznych.

Najczęściej pojawia się taka sytuacja, w której rano jest pogoda niezbyt ciekawa, natomiast potem robi się słońce. I okazuje się, że my nie mamy okularów. Dlatego wydaje się, że właśnie soczewki fotochromowe mogą być idealnym rozwiązaniem, ponieważ niezależnie od pogody będzie można ich spokojnie używać. W pomieszczeniach takie soczewki są oczywiście bezbarwne tak jak zwykłe okulary o charakterze korekcyjnym. Na zewnątrz, gdy zacznie działać promieniowanie UV i wpłynie na te soczewki dochodzić będzie do ich automatycznego zaciemnienia i w ten sposób chronić będą oczy przed rażącym słońcem. Wracając do sprawy związanej z kolorem trzeba powiedzieć, że kolor soczewek powinien pasować do oprawek, do ubrań jakie zakładamy. Ale to jednak nie najważniejsza sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę. Najważniejsza kwestia, na którą zawsze będzie trzeba zwracać uwagę będzie komfort korzystania i to właśnie ten element, na który trzeba zwrócić swoją uwagę.

Jak soczewki wpływają na postrzegania świata?

Przez soczewki szare kolory są widziane w naturalny sposób, jednak ich intensywność może być nieco przytłumiona. W brązowych widziane są kolory intensywne, ale niektóre barwy mogą ulec również pewnemu zakłóceniu. Kolor grafitowozielony pozwala widzieć naturalne kolory przy jednoczesnym zachowaniu intensywności tych kolorów. Nowoczesną formą dla soczewek fotochromowych będzie to, że wiele osób uważa je właśnie za ikonę mody w ramach kategorii okularów przeciwsłonecznych.

Na co zwracać uwagę, gdy będzie się wybierać takie właśnie soczewki okularowe?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że różne istniejące marki soczewek fotochromowych to także ich różne właściwości. W przypadku niskiej jakości soczewki w pomieszczeniach nie będą mogły uzyskiwać całkowitej przejrzystości, ale mają również delikatne zabarwienie. Natomiast te najlepsze wyglądają tak, że są całkowicie bezbarwne w ramach wnętrz i one będą działać rzeczywiście na dobrym poziomie tak jak klasyczne okulary korekcyjne. Różnice będą również związane z szybkością procesów, które prowadzą do zaciemnienia oraz rozjaśnienia soczewki, ale również mogą być związane z intensywnością maksymalnego zabawienia oraz możliwość zaciemnienia w przypadku wysokich temperatur.