ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Jak chronić oczy swoich dzieci?

Oczy są ważnym narzędziem pomagającym dzieciom zrozumieć, co widzą wokół siebie. Przyjrzymy się kilku rzeczom, w których możesz pomóc swoim dzieciom, aby utrzymać zdrowie ich oczu w świetnym stanie.

Dzieci uczą się wiele o świecie poprzez to, co widzą, a słaby wzrok może uniemożliwić im prawidłowe uczenie się, dlatego ochrona zdrowia oczu dzieci jest tak ważna. Wczesne wykrycie słabego zdrowia oczu może pomóc dzieciom uzyskać wsparcie, którego potrzebują, czy to poprzez okulary, soczewki kontaktowe czy operację korekcyjną oczu.

W jakim wieku dziecko może udać się do optyka?

Dzieci mogą poddać się badaniu wzroku w każdym wieku. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem, może to być czas, aby zabrać je do optyka. Badania oczu są bezpłatne w ramach NHS dla dzieci poniżej 16 roku życia. Dziecko może nie zawsze być świadome, że ma problem ze wzrokiem. Zabierając je na coroczne badanie wzroku, możesz mieć pewność, że dostrzeżesz wszelkie problemy, zanim się pogorszą.

Badanie przesiewowe wzroku nie jest dokładnym badaniem oczu. Jeśli dziecko jest poddawane przesiewowemu badaniu wzroku, powinno również odwiedzić optometrystę w celu przeprowadzenia pełnego badania wzroku.

Znaki ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę

Niektóre z najczęstszych problemów z oczami u dzieci to zapalenie spojówek, ślepota barwna, krótkowzroczność, leniwe oko i astygmatyzm. Oto kilka typowych znaków ostrzegawczych, na które możesz zwrócić uwagę u swojego dziecka, aby sprawdzić, czy jego wzrok jest zaburzony:

  • Zamykanie jednego oka w świetle słonecznym lub podczas czytania
  • Siedzenie bardzo blisko telewizora
  • Trzymanie książki/ekranu bardzo blisko twarzy
  • Niewyjaśnione bóle głowy
  • Nadmiernie łzawiące oczy

Jeśli Twoje dziecko wykazuje którekolwiek z tych zachowań, mogą to być objawy chorób oczu.

Jak mogę poprawić wzrok mojego dziecka?

Nie pocieraj oczu

Pocieranie oczu może powodować rozprzestrzenianie się zarazków w okolicy oczu, co w konsekwencji może prowadzić do infekcji. Jeśli dzieci regularnie myją ręce, powinno to zapobiec przenoszeniu bakterii do oczu.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Promienie ultrafioletowe (UV) są szkodliwe zarówno dla skóry, jak i dla oczu, dlatego przez cały rok (ale szczególnie wtedy, gdy jest słonecznie) należy zakrywać oczy. Noszenie kapelusza z okularami przeciwsłonecznymi jeszcze bardziej zmniejszy narażenie na promieniowanie UV.

Ogranicz czas spędzany przed ekranem

Wpatrywanie się w ekrany jest szkodliwe dla naszego wzroku, ponieważ drastycznie obniża częstotliwość mrugania. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran może powodować uczucie suchości, zmęczenia i podrażnienia oczu. Spróbuj zachęcić swoje dzieci do częstszego mrugania, gdy korzystają z urządzeń elektronicznych. Im mniej czasu spędzają przed ekranem, tym lepiej, ale ponieważ żyjemy w świecie, który coraz bardziej polega na technologii, wpajanie zdrowych nawyków związanych z gadżetami od najmłodszych lat pomoże chronić ich oczy w dłuższej perspektywie.

Jedz zrównoważoną i zróżnicowaną dietę

Zbilansowana dieta przynosi dzieciom wiele pozytywnych korzyści, które wykraczają poza wzrok, ale lepsze zdrowie oczu to także powód, by dobrze się odżywiać. Pokarmy, które są szczególnie korzystne dla oczu to ryby, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i zielenina liściasta, taka jak szpinak czy jarmuż.

Ważne jest, aby dbać o oczy na każdym etapie życia, a szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby pomóc chronić oczy swoich dzieci przed potencjalnymi problemami.