ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Co Twoje oczy mogą powiedzieć Ci o Twoim zdrowiu?

Często mówi się, że oczy są oknem do duszy. W końcu organy te nie tylko umożliwiają nam widzenie, ale także odgrywają kluczową rolę w ekspresji i komunikacji niewerbalnej. Mogą również dostarczać nam ważnych informacji na temat naszego samopoczucia. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Twoje oczy mogą zdradzać wszelkie objawy, od chorób układu krążenia po marskość wątroby. Poniżej sprawdzamy, co Twoje oczy mówią o Twoim zdrowiu.

Przekrwione oczy

Przekrwione oczy są powszechne i występują, gdy małe naczynia krwionośne w przezroczystej zewnętrznej warstwie tych narządów pękają, powodując gromadzenie się krwi w białku oczu. Termin medyczny dla tego jest krwotok podspojówkowy i może to być spowodowane przez uderzenie w oko, ale często nie ma oczywistego spustu. W rzadkich przypadkach jest to jednak oznaka bardzo wysokiego ciśnienia krwi lub zaburzeń płytek krwi, które zakłócają krzepnięcie krwi.

Nieprawidłowe źrenice

Źrenice u zdrowych osób są zazwyczaj symetryczne, co oznacza, że są tej samej wielkości i tak samo reagują na światło. Jeśli jedna źrenica jest większa od drugiej lub jedna z nich kurczy się wolniej pod wpływem światła, może to być oznaką problemu zdrowotnego. Na przykład, może to oznaczać guza nerwu wzrokowego lub mózgu, udar, tętniaka mózgu lub stwardnienie rozsiane. Należy również pamiętać, że wiele leków, w tym niektóre nielegalne narkotyki, mogą powodować, że źrenice wydają się nietypowo duże lub małe.

Żółte oczy

Jeśli białka oczu stają się żółte, może to wskazywać na chorobę wątroby, taką jak marskość lub zapalenie wątroby. Kolor zmienia się w ten sposób z powodu nagromadzenia bilirubiny, która jest związkiem wydalanym z moczem i żółcią. Podwyższony poziom tej substancji powoduje, że oczy wyglądają na żółte. Technicznie określa się to mianem żółtaczki twardówkowej (scleral icterus).

Wybrzuszenie

Chociaż wydatne oczy mogą być cechą genetyczną, jeśli Twoje oczy zaczynają się wybrzuszać bardziej niż zwykle, może to być znak, że masz problem z tarczycą. W niektórych przypadkach, nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy może wywołać zaburzenia autoimmunologiczne, w wyniku których układ odpornościowy atakuje tkanki wokół oka, powodując ich zapalenie.

Znaczenie regularnych badań

To tylko niektóre z dolegliwości zdrowotnych, które można wykryć, patrząc na oczy. Istnieje wiele innych problemów medycznych, które mogą być wykryte poprzez badanie tych narządów. Ponieważ twoje oczy mówią tak wiele o twoim podstawowym stanie zdrowia, niezwykle ważne jest, abyś regularnie poddawał się badaniom oczu. Optycy nie tylko pomogą Ci upewnić się, że masz właściwą receptę na okulary lub soczewki kontaktowe, ale także mogą wykryć pewne problemy medyczne, z których istnienia możesz nie zdawać sobie sprawy.

Zaleca się, aby osoby dorosłe poddawały się jednemu z tych badań co najmniej raz na dwa lata - lub częściej, jeśli tak zaleci lekarz lub optyk. Na przykład, możesz potrzebować częstszych badań, jeśli w Twojej rodzinie występowała jaskra lub jeśli chorujesz na cukrzycę.