ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Clear Vision: Przeszczepy rogówki

Pomimo postępów w ułatwianiu życia osobom z wadami wzroku, przywrócenie człowiekowi wzroku ma ogromny wpływ na jego życie. Dla osób żyjących z uszkodzoną lub chorą rogówką, przeszczep może zarówno umożliwić im widzenie, jak i zmniejszyć lub wyeliminować ból związany z życiem z uszkodzoną rogówką.




Co to jest rogówka?

Rogówka jest przezroczystą powłoką oka. Jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, wpływa to na Twoje widzenie. Powszechne problemy z widzeniem związane z rogówką to astygmatyzm oraz krótkowzroczność. Lekarze mogą leczyć te schorzenia za pomocą okularów lub operacji, jednak w przypadku znacznego uszkodzenia rogówki w wyniku choroby lub wypadku, przeszczep rogówki może być konieczny, aby przywrócić wzrok lub zmniejszyć ból pacjenta.

Proces przeszczepu

Przeszczepy rogówki są dość powszechne: lekarze wykonują 40 000 zabiegów rocznie i, co zaskakujące, przeszczep jest zwykle zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjenci będą musieli przez pewien czas nosić osłonę na oczy. Pacjenci będą również musieli starannie chronić oko z przeszczepioną rogówką przez resztę życia.




Jak zostać dawcą rogówki

Istnieje znaczne zapotrzebowanie na dawców rogówki: Według Musculoskeletal Transplant Foundation istnieje zapotrzebowanie na ponad milion przeszczepów rogówki każdego roku. Niestety, wiele osób nigdy nie otrzyma rogówki, ponieważ po prostu nie ma wystarczającej liczby dawców, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Decydując się na bycie dawcą narządów, mogą Państwo pomóc innym w odzyskaniu wzroku.

Zainteresowany? Zajrzyj na stronę Organdonor.gov, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa dawstwo narządów. Możesz również zarejestrować się jako dawca narządów podczas odnawiania prawa jazdy: Urzędnik w biurze licencyjnym z przyjemnością pomoże Ci się zarejestrować.

(Dobrym pomysłem jest również poinformowanie rodziny o swojej decyzji).

Podczas gdy większość rogówek używanych do przeszczepów pochodzi od zmarłych dawców, w rzadkich przypadkach żyjąca osoba może oddać rogówkę. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy dawca straci oko (z powodu guza lub innego poważnego schorzenia), a oko to ma zdrową rogówkę, którą można oddać innej osobie.

Możliwe jest również oddanie rogówki dla siebie: Jeśli osoba cierpi na całkowitą ślepotę w oku, które ma skądinąd zdrową rogówkę, a problemy z widzeniem z powodu uszkodzenia rogówki w drugim oku, możliwe jest przeszczepienie przez lekarza zdrowej rogówki z niewidomego oka do sprawnego, ale uszkodzonego, oka.

Sztuczne rogówki

Lekarze odnoszą również sukcesy w przywracaniu wzroku za pomocą sztucznych rogówek, w niektórych przypadkach stwierdzając, że działają one lepiej niż rogówki przeszczepione od ludzkiego dawcy. Jeden rodzaj wykorzystuje komórki macierzyste. Inna procedura polega na wszyciu kolagenu do oka danej osoby, co powoduje rozwój własnej rogówki pacjenta. Procedury te są obecnie eksperymentalne, ale dają nadzieję osobom z list oczekujących na przeszczep.




Nie ma czegoś takiego jak przeszczep oczu

Czasami mówi się o "dawstwie oczu" zamiast o dawstwie rogówki, co powoduje błędne przekonanie, że możliwe jest przeszczepienie całego oka.

Niestety, obecnie nie istnieje coś takiego jak rzeczywisty przeszczep oka: Jeśli ktoś straci oko, nie ma możliwości zastąpienia go sprawnym okiem od dawcy, choć osoby, które straciły oko, mogą nosić protezę oka (sztuczną gałkę oczną) w celach estetycznych.

Najwyraźniej oczy są po prostu zbyt skomplikowane, aby je przeszczepić. Według dr Rachel Bishop, okulisty z Narodowego Instytutu Oka, istnieje ponad milion połączeń nerwowych między okiem a mózgiem, a technologia medyczna nie jest w stanie wykonać połączeń niezbędnych do zapewnienia funkcjonowania oka.

Źródła obrazu: dalk, impact lab