ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Mity na temat Twoich oczu

Jeśli chodzi o zdrowie Twoich oczu, ważne jest, aby znać fakty. Ponieważ prawdopodobnie słyszałeś mnóstwo stwierdzeń na temat widzenia i opieki nad oczami, trudno jest wiedzieć, które z nich jest prawdą lub po prostu mitem.

O ile nie zostałeś poinformowany bezpośrednio przez specjalistę, większość z tego, co słyszysz o zdrowiu oczu jest prawdopodobnie tylko słowem z ust lub opowieścią starej żony przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Tak więc, aby wyprostować fakty dotyczące zdrowia oczu, oto kilka powszechnych mitów:

 

Częste mrużenie oczu szkodzi Twojemu wzrokowi

Mrużenie oczu nie powoduje uszkodzenia wzroku, ale jest częstym sygnałem, że możesz potrzebować okularów.

Mrużenie oczu jest próbą zmniejszenia źrenicy, ponieważ przepuszcza ona mniej światła. W ten sposób można pomóc osobie, która może potrzebować okularów, aby lepiej widzieć.

Jeśli jednak Ty lub ktoś, kogo znasz, często mruży oczy w celu poprawy widzenia, warto umówić się na badanie wzroku u optometrysty. O ile samo mrużenie oczu nie uszkadza wzroku, o tyle kurczenie się mięśni twarzy może prowadzić do bólu głowy.

 

Nic nie można zrobić, aby zapobiec utracie wzroku

Przy pierwszych oznakach problemów ze wzrokiem, takich jak zamazany obraz, ból oczu lub błyski światła, należy natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Nie należy się jednak martwić, ponieważ nie oznacza to, że jest to jedyne i ostateczne rozwiązanie dla Twojego wzroku.

Jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, istnieje szereg metod leczenia, które można zastosować w celu skorygowania, zatrzymania lub spowolnienia utraty wzroku.

Siedzenie zbyt blisko ekranu telewizora uszkodzi Twoje oczy

Być może rodzice mówili Ci w młodości, że siedzenie zbyt blisko ekranu telewizora uszkodzi Twoje oczy, a także powtarzali to samo swoim dzieciom.

Chociaż siedzenie blisko telewizora nie uszkodzi wzroku, może jednak powodować zmęczenie oczu, dlatego odradza się takie postępowanie. Jeśli Ty lub Twoje dziecko czujecie potrzebę siedzenia blisko ekranu telewizora, aby lepiej widzieć, warto zarezerwować badanie wzroku u lekarza.

marchewka

Jedzenie marchewki poprawi Twój wzrok

Niewątpliwie znasz stwierdzenie, że jedzenie marchewki poprawi Twój wzrok lub pomoże Ci widzieć w ciemności. Zazwyczaj mówi się o tym bardzo małym dzieciom, aby zachęcić je do jedzenia warzyw. Ale czy to prawda?

Chociaż marchew jest dobrym źródłem witaminy A, która wspomaga zdrowie oczu i chroni siatkówkę oka, jedzenie tego warzywa nie sprawi, że Twój wzrok się poprawi.

Noszenie soczewek kontaktowych przez długi okres czasu spowoduje pogorszenie wzroku.

Czasami mówi się, że im dłużej nosisz soczewki Kolorowe soczewki kontaktowetym bardziej Twój wzrok będzie się pogarszał. Jednak noszenie prawidłowych soczewek nie pogorszy Twojego wzroku.

Z czasem naturalne starzenie się Twoich oczu spowoduje, że staną się one słabsze, co wiele osób błędnie przypisuje samym soczewkom kontaktowym.